Schemat ogrzewania podłogowego z zaworem RTL

Schemat ogrzewania podłogowego z zaworem RTL

Schemat ogrzewania podłogowego z zaworem RTL uwzględnia możliwość połączenia ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi opartymi o kaloryfery. Zamontowanie tych dwóch form ogrzewania w jednej instalacji wymaga jej rozbudowania, tak aby możliwe było pogodzenie odmiennych wymogów każdej z nich.

Schemat ogrzewania podłogowego wodnego oparty jest zazwyczaj o działanie kondensacyjnych kotłów gazowych lub olejowych. Ich działanie sprowadza się do pracy na niskich temperaturach i wykorzystywaniu ciepła pobieranego z pary wodnej unoszącej się ze spalinami.

Ogrzewanie podłogowe z zaworem RTL

Ogrzewanie podłogowe z zaworem RTL

Ze względów fizjologicznych, temperatura podłogi w mieszkaniach nie powinna być wyższa niż 29°C Z tego też względu temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym musi być utrzymywana na niewysokim poziomie, oscylującym w granicach 35-40°C. Instalacja zasilana wodą o wyższej temperaturze utrudniałaby utrzymanie jednolitej temperatury na całej ogrzewanej powierzchni. Jednocześnie temperatury wody dla grzejników ściennych musi być zdecydowanie wyższa, a jej zbyt duże obniżenie nie pozwoliłoby na utrzymanie efektywności cieplnej. Dlatego też schemat ogrzewania podłogowego z grzejnikiem musi uwzględniać konieczne różnice temperatur.

Schemat zasilania ogrzewania podłogowego, łączonego z grzejnikami tradycyjnymi, musi zakładać wykorzystanie trójdzielnego zaworu mieszającego lub zaworu RTL. Schemat ogrzewania podłogowego z mieszaczem pozwala na stworzenie dwóch obiegów grzewczych w jednej instalacji, przy czym gorąca woda wychodząca z kotła, zasilająca grzejniki ścienne, zostaje ochłodzona w momencie wchodzenia do instalacji podłogowej. Chłodzenie następuje w wyniku wymieszania z chłodną wodą wracająca z obiegu podłogówki.

Schemat ogrzewania podłogowego z zaworem RTL, jest jednym z najprostszych i najtańszych sposobów łączenia ogrzewania podłogowego z instalacją ścienną. Ma on jeden obieg grzewczy w którym temperatura dostosowana jest do grzejników siennych, a w podłogówce przebywa tak długo aż odda całe ciepło podłodze. W tym celu wykorzystuje się właśnie zawór RTL umieszczony na powrocie. Przy instalacji tego typu często pojawia się problem czy umieszczając zawór RTL na powrocie czy zasilaniu. W tym drugim przypadku, przy zbyt gorącej wodzie, jaką potrzebują grzejniki ścienne, zawór odcinałby dopływ wody do podłogówki unikając jej przegrzania, ale jednocześnie nie mogłaby ona w pełni spełniać swoich funkcji grzewczych.


Poszukujesz projektu instalacji grzewczej lub jej wykonania? Zgłoś się do nas. Gwarantujemy wiele korzyści dla klientów indywidualnych, a także profesjonalnych firm zajmujących się instalacją podłogówki na co dzień. Odezwij się też w celu otrzymania darmowej wyceny. Inne tematy, które z pewnością przypadną Ci do gustu: maksymalna temperatura na ogrzewanie podłogowe, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?