
Coraz częściej spotykamy się z ogrzewaniem podłogowym w domach jak i budynkach użyteczności publicznej. Zanim jednak od razu będziemy przerabiać nasz dom to warto poznać, jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego oraz jego zalety.
Ogrzewanie podłogowe możemy podzielić na trzy rodzaje w zależności od tego czego będziemy używać do ogrzania naszych pomieszczeń.
- Ogrzewanie podłogowe elektryczne – system ten składa się mat grzejnych i przewodów grzewczych, które odpowiadają za ogrzewanie danego pokoju czy budynku. Pod wpływem przepływy prądu przewody rozgrzewają się i przekazują tą energię do podłogi.
- Ogrzewanie podłogowe powietrzne – by korzystać z tego systemu musimy wyposażyć się w piec nadmuchowy lub nagrzewnicę, które będą odpowiadały za wtłoczenie pod ciśnieniem ogrzanego powietrza do rur umieszczonych pod podłogą.
- Ogrzewanie podłogowe wodne – na ten typ ogrzewania składa się system rurek zasilanych przez ogrzaną wodę. Zaleca się go w domostwach z centralnym ogrzewaniem. Ten rodzaj ogrzewania zazwyczaj dobrze spełnia swą rolę w domach z zamontowanym kotłem grzewczym, pompą ciepła, a nawet kolektorem słonecznym. Właśnie ten typ podłogówki możesz zamówić u san w profesjonalnym lub samodzielnym montażu.
Sposób wykończenia podłogówki

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać Wrocław
Wraz z wyborem rodzaju ogrzewania warto zastanowić się nad układem mebli i rodzajem podłogi w naszych pomieszczeniach. Dlatego najlepiej jest jeśli nasz dom jest w fazie projektowania. Szczególnie chodzi tutaj o wspomniany wyżej sposób wykończenia podłogi, a ma to znaczenie ze względu na przewodnictwo cieplne różnych materiałów. Również nie wszystkie rodzaje podłóg można montować do każdego rodzaju ogrzewania. Warto też jednak zaznaczyć, że prawie wszystkie rodzaje podłóg (m.in. panele, kafelki, podłogi drewniane) można zamontować przy ogrzewaniu podłogowym, część materiałów do ich montażu musi być jednak dostosowana do ogrzewania podłogowego.
Pod względem przewodnictwa cieplnego najlepsze są podłogi ceramiczne i wykonane z kamienia. Dlatego bez problemu możemy na przykład zamontować kafelki i cieszyć się z ogrzewania podłogowego w łazience.
Przeciwieństwem tychże podłóg są panele i inne wykonane z drewna. Jeśli decydujemy się na nie to warto sprawdzić czy też zapytać czy są one dostosowane do ogrzewania podłogowego. Również grubość paneli nie może być zbyt wielka gdyż wtedy ogrzewanie podłogowe nie zda egzaminu w danym pomieszczeniu.
Trafna inwestycja w podłogówkę
Po za tym ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Jest to na pewno estetyka – ponieważ elementy grzewcze są schowane pod podłogą, a my możemy dowolnie aranżować nasze pomieszczenia. W porównaniu do tradycyjnych sposobów grzewczych, podłogówka jest bardziej ekonomiczna – dzięki niższej temperaturze potrzebnej do ogrzania domu (komfort grzewczy możemy uzyskać przy temperaturze czynnika grzewczego niższej nawet o 2°C) nieco zaoszczędzimy na wydatkach na ogrzewanie. Badania dowodzą również, że ciepło rozprowadzane równomiernie w poziomie jest bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu, a przy ogrzewaniu podłogowym tak właśnie jest, a powierzchnią grzewczą jest cała podłoga – tradycyjne kaloryfery odwracają ten schemat, czyli niższą temperaturę mamy przy podłodze, a wyższą pod sufitem.
Skontaktuj się z nami już teraz, jeśli chcesz zamówić wodne ogrzewanie podłogowe. W trakcie oczekiwania na darmową wycenę możesz przeczytać również: materiały na ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie podłogowe na legarach.