Zasada działania pompy ciepła

zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które służy do ogrzewania domu. Jest zasilane energią elektryczną, ale czynnik grzewczy pobiera z otoczenia. Wytwarza ciepło, które przekazuje do instalacji grzewczej.

Jak działa pompa ciepła?

Zasada działania pompy ciepła to przepompowywanie ciepła z jednego źródła do drugiego, z ośrodka o niższej temperaturze (dolnego), z którego odbierane jest ciepło, do górnego, czyli woda lub powietrze w instalacji. Wytworzone ciepło jest efektem działania sprężarki. Pompa może pobierać ciepło z różnych źródeł, z powietrza, wody lub z gruntu.

zasada działania pompy ciepła

zasada działania pompy ciepła

Rodzaje pomp ciepła

Wybór rodzaju pompy ciepła zależy od różnych czynników, między innymi od wielkości działki, czy strefy klimatycznej. Od rodzaju pompy zależy też koszt użytkowania urządzenia i ogrzewania.

Najłatwiejsza w montażu jest pompa ciepła powietrzna. Jej dolnym źródłem jest powietrze, Podczas dużych mrozów pompa uruchamia elektryczną grzałkę. Koszt działania tego rodzaju pompy jest w znacznej mierze uzależniony od temperatury otoczenia.

Efektywniejsza i tańsza w użytkowaniu jest pompa ciepła wodna. Pompa tego rodzaju wykorzystuje wodę gruntową, a do jej działania konieczne są studnie głębinowe: czerpna, z której pobiera wodę i ciepło, i zrzutowa, do której odprowadzana jest „wykorzystana” woda. Można wykorzystać w tym celu stały zbiornik wodny, typu staw, jednak wodę ze zbiornika trzeba filtrować, a także sprawdzać stan elementów pompy, które mogą ulegać korozji.

Zasada działania pompy ciepła jest prosta i stosowana w różnych urządzeniach domowych, np. w lodówce. Dobrze dobrana i prawidłowo użytkowana pompa ciepła może sprawnie działać do 20 lat, a jej żywotność można przedłużyć stosując fachowy, regularny serwis i odpowiednie użytkowanie. Ważnym czynnikiem jej działania jest dostosowanie poboru mocy do zapotrzebowania na ciepło budynku. Instalatorzy na życzenie klienta mogą wykonać różne kombinacje pomp tak, by pracowały z innymi urządzeniami lub pełniły dodatkowe funkcje, np. wentylatora.

Pompy ciepła we Wrocławiu

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją pompy ciepła w swoim domu, to skontaktuj się z nami! Oferujemy darmową wycenę i profesjonalne doradztwo!