Zalety i wady rekuperacji

zalety i wady rekuperacji

Rekuperacja pozwala na odzyskanie energii cieplnej z powietrza wewnętrznego przy jednoczesnym usunięciu nieświeżego, zużytego powietrza z pomieszczeń. Zużycie to opiera się na zbyt dużej zawartości dwutlenku węgla, który jest na bieżąco produkowany przez wszystkie organizmy żywe znajdujące się w pomieszczeniu. Na miejsce wywianego powietrza, rekuperator nawiewa powietrze świeże, pobierane z zewnątrz budynku. Do tego powietrza nawiewanego jest przekazywane ciepło, z powietrza wywiewanego.

Zalety rekuperacji

Jak dochodzi do wymiany ciepła między strumieniami powietrza wywiewanego i nawiewanego, co uznaje się za zalety rekuperacji? Otóż oba strumienie powietrza przepływają przez wymiennik powietrza, gdzie znajdują się bardzo blisko siebie. Pozwala to na oddanie ciepła z jednego strumienia do drugiego. Proces ułatwia cienka płyta, wykonana ze specjalnego materiału, pozwalającego na szybkie oddanie ciepła, bez jednoczesnego mieszania się strumieni powietrza.

zalety i wady rekuperacji

zalety i wady rekuperacji

Zalety i wady rekuperacji stanowią istotną kwestię roztrząsaną przez inwestorów stojących przed wyborem instalacji wentylacyjnej. Rekuperacja z cała pewnością gwarantuje zyski w ogrzewaniu. Uzyskiwane korzyści w tym względzie to fakt, ale niestety nie da się przewidzieć szablonowo możliwych oszczędności. Opłacalność rekuperacji to kwestia bardzo względna. Działanie rekuperatora jest zależne od rodzaju wymiennika ciepła, jego mocy, ale także temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku czy wilgotności powietrza.

Wady rekuperacji

Wady rekuperacji wiążą się głownie z wysokimi kosztami zakupu i montażu instalacji oraz oparciu jej działania o pobór energii elektrycznej, jednej z najdroższych form czerpania energii. Ponadto rekuperacja gwarantuje oszczędności ale nie w jasno określonej wysokości, a termin zwrócenia się inwestycji jest trudny do oszacowania. Koszty zakupu samego rekuperatora to kwota w przedziale od 5 do 10 tysięcy, do czego konieczne jest doliczenie około 4 tysięcy na dodatkowe części oraz kolejnych 4 tysięcy na montaż. Oczywiście podane sumy są orientacyjne i mogą się znacząco różnić, w zależności od stopnia skomplikowania instalacji, wielkości budynku oraz wyboru konkretnego rodzaju rekuperatora.

Rekuperacja i ogrzewanie podłogowe

Zyski i wady rekuperacji to kwestia sporna i szeroko omawiana i dyskutowana. Wiele jednak zależy od konkretnych wymagań inwestora i jego własnych preferencji. Warto zaznaczyć, że rekuperacja doskonale sprawdza się w połączeniu z innymi innowacyjnymi systemami grzewczymi. Połączenie wentylacji mechanicznej z ogrzewaniem podłogowym z roku na rok zyskuje coraz szersze grono zwolenników, którzy doceniają nie tylko oszczędności, ale również pozytywny wpływ na zdrowie takiego połączenia. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją ogrzewania podłogowego, to skontaktuj się z nami, a otrzymasz darmową wycenę systemu podłogówki! Nie zwlekaj!