Wady ogrzewania podłogowego

wady ogrzewania podłogowego

Wady ogrzewania podłogowego ciężko jest jednoznacznie opisać, gdyż w większości opracowań oraz opinii użytkowników przeważają zdania zdecydowanie pozytywne. Niestety jednak podłogówka nie jest instalacją pozbawioną wad, a więc pewne negatywne kwestie musza wystąpić.

Wady ogrzewania podłogowego

Wady ogrzewania podłogowego to przede wszystkim trzy główne grupy zarzutów. Większość osób za zdecydowaną wadę deklaruje koszt instalacji podłogówki, który rzeczywiście, jeśli porównamy go do kosztów instalacji ogrzewania klasycznego, jest wysoki. Zasadniczo koszty zakupu i montażu instalacji podłogowej spadły w przeciągu kilku lat, jednak nadal są dość wysokie. Pewnym ułatwieniem może być fakt, iż część robót można wykonać samodzielnie lub przy niewielkiej pomocy fachowców, co znacznie obniża największą grupę kosztów związaną z robocizną. Co więcej podłogówka jest tanim w eksploatacji systemem, możliwy jest więc pewien zwrot poniesionych kosztów. Jednakże to po ilu latach zwróci się podłogówka uzależnione jest w ogromnym stopniu od rodzaju kotła jaki posługujemy się przy ogrzewaniu domu bądź mieszkania. Zdecydowanie najszybciej zwróci się podłogówka przy ogrzewaniu na drewno, z kolei podłogówka elektryczna ma bardzo niewielki stopień zwrotu.

wady ogrzewania podłogowego

wady ogrzewania podłogowego

Czy podłogówka jest awaryjna?

Kolejną grupę wad ogrzewania podłogowego tworzą potencjalne możliwości awarii. W założeniu możliwość awarii ogrzewania podłogowego przy dobrze położonym systemie grzewczym jest bardzo niewielka. Wystarczy jednak drobny błąd, czy użycie słabszych materiałów i konieczny będzie bardzo kosztowny remont. Podłogówka zatopiona jest bowiem w warstwie wylewki jastrychowej, którą przy każdej awarii trzeba będzie skuwać. Wylewka pod ogrzewanie podłogowe stanowi więc istotny element, dystansujący wiele osób od potencjalnego zakupu ogrzewania podłogowego.

Mimo pewnych wad ogrzewanie podłogowe to niezwykle opłacalny system, który zapewnia nie tylko wysoki komfort dla domowników, ale również niższe koszty, które trzeba ponieść na ogrzewanie.